اسکلت فلزی مشهد

سازه فلزی مشهد- سازه فولادی مشهد

اسکلت فلزی مشهد

شرکت سوله ساز توس با بیش از 30 سابقه فعالیت در زمینه ساخت سازه فولادی و اسکلت فلزی در مشهد (به شیوه پیچ و مهره) ، آماده خدمت رسانی به همه متقاضیان این خدمت در شهر مشهد می باشد. مهمترین هدف این شرکت پر کردن خلاء ساخت اسکلت فولادی در مشهد بر پایه تیرورق است تا از این طریق بتوان هزینه ساخت اسکلت فلزی مشتریان خود را تا حد امکان کاهش دهد. تخصص اصلی شرکت سوله ساز توس پر کردن ساخت تیرورق های 12 متری بدون هیچگونه وصله و به صورت یکپارچه است. به منظور کسب اطلاع بیشتر از قیمت این محصول و مشاوره رایگان به مهندسین این مجموعه می توانید، اینجا کلیک کنید.

طراحی سازه فلزی مشهد

سازه فضایی مشهد

در این گفتار سعی براین داریم، به معرفی و بررسی ویژگی های اسکلت فلزی،کاربرد ها و مزایا آن نسب به سایر سازه ها بپردازیم.

مقدمه

صنعت ساخت و ساز یک از حیاتی ترین بخش های صنعت در یک کشور است که با گسترش علم و فناوری و آشکار شدن اهمیت روز افزون آهن آلات بر همه بخش ها، تاثیرات مثبت آن در زمینه پیاده سازی طرح ها و اجرای سازه های متنوع مشهود است. مهم ترین رکن هر سازه، اسکلت و چارچوب آن است، بنابراین به بعنوان چارچوب اصلی یک بنا در برابر بارها و فشار های مختلف ناشی از عوامل خارجی و داخلی باید مستحکم و منسجم باشد. امروزه برای ساخت بناها در شهر مشهد از دو روش عمده استفاده می شود، روش اسکلت فلزی در مشهد و اسکلت بتنی، که هرکدام به نسبت ویژگی های خاص خود مزایایی دارند.

با توجه به توسعه کلان شهرها و حرفه ای و صنعتی شدن ساخت و ساز باید به مرور شیوه های روز و مدرن در ساخت و ساز را با شیوه های منسوخ سنتی جایگزین کنیم، اسکلت های فلزی مشهد می توانند به خوبی در برابر حوادث ناگهانی و در طول فرآیند ساخت سازه و بنا تقویت شده و در برابر حوادث ایمن شوند.

اسکلت فلزی چیست

اسکلت فلزی (Steel Frame) شبکه ای است متشکل از فولاد، تیرآهن و ستون، فولاد به دلیل مقاومت بالا، خاصیت جوش پذیری، انعطاف پذیری و فرم پذیری بالا از عناصر اصلی این سازه محسوب می شود، ساختمان ها و بناهایی که بر مبنا اسکلت فولادی مشهد ساخته می شوند، وزن کمتری دارند و در برابر نیروها و فشارهای ناگهانی مانند زمین لرزه، ضربه و انفجار مقاوم ­تر و مستحکم ­تر هستند.

انواع اسکلت فلزی مشهد

  • اسکلت جوشی: در این نوع اسکلت فلزی مشهد تمامی مراحل ساخت سازه و سرهم کردن اسکلت در محل احداث بنا انجام می شود، قطعات همان جا برش خورده و برای تولید نهایی سازه توسط جوشکار به هم متصل می شوند.
  • اسکلت پیچ و مهره ای: در این نوع اسکلت فولادی مشهد قطعات و اتصالات در کارگاه و کارخانه تولید و سپس به محل منتقل شده و در آنجا بوسیله پیچ و مهره به هم متصل می شوند.
  • اسکلت پرچی: در این نوع اسکلت قطعات توسط پرچ به هم متصل می شوند. امروزه استفاده از این نوع دیگر رایج نیست و کاربردی ندارد. برج ایفل در کشور فرانسه را می توان نمونه ای از این نوع اسکلت فلزی عنوان کرد.

پیشینه تاریخی استفاده از اسکلت فلزی

با بررسی در اسناد و شواهد تاریخی به این موضوع برخوردیم که ابتدا در اسکلت فلزی از چدن استفاده می شده بعد ها بدلیل خاصیت شکنندگی و ضربه پذیری بالای آن جای خود را به آهن داد تا به امروز که فولاد بنیاد اصلی آن است. اولین آسمان خراش تاریخ جهان، ساختمان هوم بیلدینگ دارای ۱۰ طبقه و ۴۲ متر ارتفاع در سال ۱۸۸۵ توسط شرکت بیمه شیکاگو بنا شد. این ساختمان اولین بنایی بود که اسکلت فلزی داشت.

مزایای اسکلت فلزی مشهد

مقاومت، استحکام و ماندگاری در مدت زمان طولانی

به علت استحکام و انسجام بالای فولاد، استفاده از اسکلت فلزی در مشهد در در ساختمان های مرتفع بسیار کابردی و مناسب می باشد، در صورتی که با اسکلت بتنی بنا با تعداد محدوی طبقه قابل ساخت می باشد و از نظر مقاومت و ماندگاری اسکلت فولادی مشهد نسبت به اسکلت بتنی برتری قابل توجهی دارد.

سرعت اجرا و پیاده سازی بالای

بخش عمده ای از قطعات اسکلت فلزی مشهد در کارخانه جات تولید و از نظر کیفی کنترل و بررسی شده سپس به محل احداث بنا منتقل شده و همچنین می توان اسکلت طبقات مختلف یک بنا را در بصورت همزمان بصورت همزمان پیاده سازه کرد و اجرا کرد اما در سازهای بتنی بعد از اتمام طبقه اول می توان به سراغ ساخت طبقه بالاتر رفت، سرعت بالا در اجرای خود نیز باعث کاهش هزینه ها می شود.

خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالا اسکلت فلزی مشهد

فولاد به عنوان مولفه اصلی اسکلت فلزی مشهد از خاصیت ارتجاعی بالاتری نسبت به بتن برخوردار است و همانطور که ذکر شد فولاد در برابر فشار و نیروهای خارج حاصل از زمین لرزه و انفجار رفتار بهتری از خود نشان می دهد و نهایتا خم می شود و منجر به تخریب ساختمان نمی شود. اما در اسکلت بتنی بدلیل ترد و شکننده بودن بتن بعد از وارد شدن فشار ناگهانی به مرور سطح رو بتن ترک خرده و مقاومت خود را از دست می دهد.

فرم پذیری، شکل پذیری و خاصی جوش پذیری

فلزات به دلیل خاصیت چکش خواری قادر هستد به اشکال مختلف درآیند و همچنین قابلیت جوشکاری و خم پذیری آن یکی از برتری های اسکلت فلزی مشهد نسبت به اسکلت بتنی می باشد، اگر در قسمتی از سازه مشکلی پیش آید یا نیاز به اصلاح یا تغییر داشته باشد می توان بدون تخریب آن را رفع عیب نمود.

اضافات کمتر مصالح و اشغال کمتر فضا

در پیاده سازی اسکلت فلزی مشهد مصالح کمتری اسراف می شوند نسبت به اسکلت

بتنی اضافات کمتری دارند همچنین اتصالات این اسکلت نسبت به اسکلت بتنی از اندازه

و حجم کمتری برخوردارند و فضای کمتری را اشغال می کنند.

تعادل بالا در برابر فشار : اسکلت فولادی مشهد به دلیل ساختار همگن و پیوسته ای

که دارد در برابر فشار بالا رفتار خوبی از خود نشان می دهد هنگام وارد شدن فشار

و نیروی ناگهانی از طریق اتصالات نیرو به تکیه گاه منتقل می شود و همچنین سازه

تعادل بالایی دارد.

مراحل ساخت اسکلت فلزی مشهد:

تمامی اتصالات و الحاقات اسکلت فلزی مشهد در کارخانه تولید می شود و از نظر

کمی و کیفی بررسی و کنترل ها لازم در جهت ایمنی و استاندارد در استاندرهای

مختلف صورت می گیرد سپس به محل احداث بنا منتقل می شوند مراحل ساخت

به ترتیب زیر صورت می گیرد:

  1. عملیات برش قطعات
  2. نصب اولیه قطعات
  3. جوشکاری اولیه
  4. نصب وسوار کردن نهایی قطعات
  5. جوشکاری نهایی
  6. تمیزکاری گل جوش و محل جوشکاری

کاربرد های اسکلت های فلزی در ساخت و ساز

به علت خصوصیات فیزیکی منحصر به فردی که اسکلت فلزی مشهد دارد و پیشتر به

آن اشاره کردیم استفاده از این اسکلت در ساختمان های مرتفع، برج ها، و همچینی

بدلیل خمش پذیری بالای آن در ساخت پل ها از آن استفاده می شود.

نتیجه گیری

در این گفتار سعی بر این داشتیم تا معرفی مختصری بر اسکلت فلزی مشهد، پیشینه

تاریخی استفاده آن، انواع مختلف آن و مراحل ساخت آن را شرح دهیم و مزایای اسکلت

فولادی مشهد نسبت به اسکلت بتنی را بررسی کنیم امید است مطالب بیان شده برای

شما  مفید ومثمر وثمر واقع شود.

اخبار و مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.