سازه فضایی مشهد

سازه فضاکار مشهد- سازه فضایی مشهد

سازه فضایی مشهد

شرکت سوله ساز توس با بیش از 20 سال سابقه در امر تولید سازه های فضایی در مشهد و یا سازه فضاکار در مشهد بر پایه تیرورق آماده همکاری با کلیه سازندگان و انبوه سازان محترم در شهر مشهد می باشد. این شرکت با امکانات و تجهیزات لازم توانایی ساخت تیرورق تا ۱۲متر با ورق های ۱۲متری یک تیکه و بدون وصله را نیز دارا می باشد. هدف شرکت سوله ساز توس پر کردن خلاء ساخت سازه های فلزی بر پایه تیرورق است تا از این طریق بتواند هزینه ساخت اسکلت مشتریان خود را تا حد امکان کاهش دهد. برای مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه های سازه فضایی در مشهد می توانید با کارشناسان شرکت سوله ساز تماس بگیرید.

سازه فضایی چیست

در دنیای امروز در ایران و سایر کشور های توسعه یافته در حال رشد، همواره فناوری هایی در جهت ساخت وساز و تولید مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این روش های نوین استفاده از سازه های فضایی (space structure) یا سازه فضاکار می باشد. سازه فضایی یک سیستم سه بعدی منسجم و یکپارچه در عین حال سبک است که از اتصال مکرر اشکال هندسی منظم با لایه هایی در بالا و پایین که بصورت موازی قرار گرفته اند تشکیل شده است.

پیشینه تاریخی استفاده از سازه فضایی مشهد

با برسی اسناد و شواهد تاریخی استفاده از این سازه فضاکار مشهد در سازه های چوبی و داربستی ساخته شده توسط بشر در عصر حجر برای نگهداری چادرهایشان استفاده می کردند. سازه های تولید شده در چین باستان، و سازه های فضایی و سه بعدی در روم باستان و همچین ایران در زمان حکومت صفویه بر می خوریم، همچنین الکساندر گراهام بل در سال 1906 هنگام ساخت کایت پرواز در طراحی سیستم بدنه آن از روش سازه های فضایی استفاده کرد. اولین کاربرد تجاری سازه های فضایی مربوط به احداث بنا واورلی در دانشگاه ناتینگهام ترنت بریتانیا می باشد.

مزایای و معایب سازه فضایی مشهد

امروزه مهدسین سازه و معماران به دلیل عملکرد خوب این سازه در برابر فشار بار های متحمل شده و کاربرد بالا  این سازه و مزایای منحصر به فردی که دارد پیوسته در پروژه ها و طرح های خود از این سازه استفاده می کنند. از جمله مزایای سازه فضایی مشهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت بالا در نصب، پیاده سازی و اجرا:

این سازه فضایی مشهد بدلیل این که بصورت پیش ساخته در کارخانه تولید و کیفیت آن با دقت بسیار بالای بررسی می شوند و همچنین بدلیل سبک و پایین بودن ابعاد، حمل نقل آن ها از کارخانه تا محل نصب به سهولت صورت می گیرد. همچنین در شرایط آب هوایی نامساعد و زمین های ناهموار و زمین ها با مقاومت خاک پایین سرعت نصب این سازه بسیار بالا می باشد همچنین نصب این سازه نسبت به سازه های دیگر نیاز به نیرو انسانی متخصص کمتری دارد.

هزینه پایین تولید و نصب و اجرا:

تولید این سازه نسبت به سازه های دیگر هزینه پایین تر دارد همچنین در احداث بناهایی مانند سالن ها با سقف های بلند و دهانه های بزرگ استفاده از سازه های فضایی در عین مزایای دیگر که دارد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشد. و همچنین هر پوششی براحتی بر رو این سازه نصب می شود. سازه فضاکار مشهد

عدم استفاده از فرایند جوشکاری در نصب و پیاده سازی:

این سازه برخلاف سازه های فولادی اتصالی تیر آهن نیازی به جوشکاری در نصب آن نیست و کلیه اتصالات و قطعات بصورت پیج و مهره با یکدیگر متصل شده اند و اگر لازم باشد تغییر در ساختار سازه فضایی مشهد ایجاد شود یا سازه بطور کلی باز شود و در جایی دیگر با اعمال یک سری تغییرات مجددا سرهم شود به راحتی این پروسه امکان پذیر می باشد. همچین اگر بخشی از اتصالات سازه در طول زمان دچار خوردگی شود به راحتی قابل تعویض می باشد.

ضریب امنیت بالای سازه های فضایی:

همانطور پیش تر ذکر شد این سازه ها نسبت به سازه های سنتی وزن کمتری دارند و همچینی در برابر فشار ها و نیرو های وارده از زلزله به دلیل ساختار خاص، یکپارچگی و همبستگی بالای اتصالاتی که دارند مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند و نیروی وارده از طریق اتصالات به تکیه گاه ها وارد می شود و بار از روی سازه برداشته می شود و منجر به فروریختن سازه نمی شود. سازه فضایی مشهد.

زیبایی و ظرافت سازه های فضایی:

در کنار تمامی موارد ذکر شده نمی توان زیبایی این سازه را منکر شد، طراحی و پیاده سازی اجزای این سیستم وجود جزییات و حالات هندسی منظم سازه به قدری زیباست که که گاهی اوقات در بعضی پروژه ها سطح سازه را نمی پوشانند. همچنین نیازی به استفاده از سقف کاذب در این سازه نمی باشد، علاوه بر این فضای موجود بین لایه های سازه فضاکار مشهد بستری مناسب برای عبور تاسیسات برقی و لوله هایی که می بایست در سالن پراکنده باشند، می باشد.

انواع سازه هایی فضایی:

در ادامه به بررسی انواع سازه های فضایی خواهیم پرداخت؛ 

سازه فضایی مشهد گنبد شکل

این نوع از سازه اکثرا در نورگیر های ساختمان بلند و ساخت سقف بدون استفاده از سقف در فضای های وسیع مانند مجموعه های ورزشی بزرگ.

سازه فضایی صاف و تخت

از این سازه برای سازه هایی با دهانه های وسیع استفاده می شود.

سازه فضایی قوس دار (چلیک)

از این سازه در بناهایی که نمایی بیرونی آن ها بصورت کمان یا مدور است استفاده می شود سازه فضاکار مشهد.

سازه هایی فضایی شیب دار

از این سازه در ساخت سقف پارکینگ های کوچک و بزرک و یا سقف های پمپ بنزین ها استفاده می شود.

سازه فضایی مشهد هرمی شکل

در مجتمع های تجاری و مسکونی برای ساخت نورگیر آن ها از این سازه بصورت هرم کامل یا ناقص استفاده می شود.

اجزای سازه های فضایی:

سازه های فضایی مشهد در کل از چهار بخش اصلی تشکیل شده اند عبارتند از:

  • اجزای پیوندی( اتصالات و الحاقات)
  • تیرهای همبند، (المان) و پیوند ها
  • پوشش ها
  • تکیه گاه ها

کاربرد های سازه فضاکار مشهد:

امروزه سازه های فضای در صنعت ساخت ساز و احداث بنا کاربرد بسیاری دارند، از جمله این موارد می توان به احداث ساختمان تجاری و صنعتی روز با سقف های بلند با دهانه های بزرگ، آشیانه هواپیما ها در فرودگاه ها، مجموعه های ورزشی بزرگ، سالن ها تجمع، سالن های سینما و تیاتر، مال ها، سالن های مسافربری ترمینال ها و راه آهن، همچنین برج های مخابراتی و دیش های رادیویی و مخابراتی نیز کاربرد دارند. در این گفتار سعی بر این داشتیم تا اصول و مفاهیم سازه فضایی مشهد، پیشینه تاریخی استفاده از آن، مزایا و معایب این سازه ها، اجزا و کاربردهای متنوع آن را با زبانی ساده، روان تشریح کنیم.

در پایان امیدواریم این مطلب که توسط تیم سئو سایت مشهد تهیه شده است، مفید واقع شده باشد.

اخبار و مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.