‌سوله سازی خراسان

سوله سازی خراسان | سوله ساز توس

‌سوله سازی خراسان

سازه هایی فلزی که عموما از فولاد ساخته می شوند، سوله نام دارند. مهمترین مشخصه سوله ها نداشتن ستون است که با تخصص مهندسین طراحی می شوند تا در شرایط جغرافیایی متفاوت فضاهایی بزرگ با کاربر‌های متفاوت ایجاد شود. سوله سازی صنعتی معاصر در دنیای ما است که با همه گیر شدن استفاده و تولید صنایع مختلف در زندگی های شهری و نیاز کارخانه ‌ها به سازه هایی با قدرت بالا و فضای وسیع، سوله سازی در شهر‌ها و استان‌ های بزرگ ایران از جمله خراسان تبدیل به صنعتی جدی شد. ‌سوله سازی خراسان از اواسط دهه 30 شمسی قدرت گرفت و تا امروز با تغییرات گوناگون همچنان صنعتی پا بر جا است. شما در این مقاله به همت گروه تحریه شرکت سوله ساز توس در این مقاله با تاریخچه ‌سوله سازی در خراسان آشنا خواهید شد.

شرکت سوله ساز توس با به کارگیری مهندسین زبده در حوزه سازه های فولادی و سوله سازی خراسان و با استفاده از دانش روز، اقدام به طراحی و ساخت سوله‌هایی ایمن و زیبا به منظور کاربرد‌هایی همچون سالن ورزشی، انبار‌ها، سالن نگهداری و پرورش دام و طیور و … کرده است. تخصص این شرکت ساخت سازه های فلزی بر پایه تیرورق های 12 متری یکپارچه و بدون وصله است تا از این طریق هزینه ساخت اسکلت فلزی مشتریان خود را کاهش دهد. شما می‌توانید برای مشاوره ساخت سوله با قیمت مناسب و امنیت و کارایی بالا با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

[مطالعه بیشتر: مهمترین مشخصات و نکات ساخت سوله در مشهد ]

مقدمه

‌سوله سازی با پیشرفت تکنولوژی و صنعت رونق گرفت و به سرعت استفاده از این صنعت در شهر‌ها و استان‌های مجاور خراسان فراگیر شد. قبل از ساخت سوله فولادی افراد از سوله‌های بتنی استفاده می‌کردند، اما با ظهور ‌سوله سازی خراسان تحولی عظیم در صنعت سوله سازی این استان نسبت به دیگر استان‌هایی که از این صنعت استفاده نمی‌کردند ایجاد شد. این سازه‌ها با مقاومت بالا و هزینه کمتری ساخته می‌شدند و در مقایسه با سوله‌های بتنی بسیار مقرون به صرفه تر بودند. البته گاهی اجرای پروژه سوله سازی بتنی تقریبا ناممکن بود که به وسیله طراحی سوله‌های فلزی این امکان نیز فراهم شد. جالب است بدانید؛ در ابتدا ‌سوله سازی در خراسان با استفاده از آلیاژ چدن انجام می‌شد، اما رفته رفته سوله‌های آهنی جای سوله‌های چدنی را گرفتند و امروزه سوله‌های فلزی یکی از پرکاربرد ترین سوله‌ها در سراسر جهان هستند.

انواع ‌سوله سازی خراسان

 

انواع روش های ساخت سوله در خراسان

 

سوله سازی بسته به بودجه و کاربرد مورد نظر کارفرما در انواع مدل‌ها ساخته می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به سوله سبک یا خرپایی، سوله سنگین و سوله UBM اشاره نمود. سوله‌های سنگین سوله‌هایی هستند که وزن بسیار بالایی دارند و در ابعاد گسترده ساخت این سوله به هیچ عنوان مقرون به صرفه نبوده و در این موقعیت افراد از نوع دیگری از سوله به نام سوله خرپایی استفاده می‌کنند. سوله‌های سبک یا خرپایی ساختار متفاوتی نسبت به سوله‌های سنگین دارند و توسط مهندسین به نحوی طراحی و تولید می‌شوند که اولا وزن سبک تری داشته باشند و دوما قابلیت جابه جایی داشته باشند. نوع سوم سوله سازی، سوله سازی به روش UBM است. سوله‌های UBM نوع دیگری از سوله سازی هستند که به وسیله دستگاه‌هایی مخصوص در محل اصلی ساخته می‌شوند. این سوله‌ها نیز بسیار سبک هستند اما از استحکام زیادی برخوردار نیستند.

[مطالعه بیشتر: مهمترین روش های ساخت سوله در ایران و جهان چیست ؟ ]

عوامل تعیین کننده قیمت سوله

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سوله سازی در خراسان

 

قیمت گذاری صنعت سوله سازی خراسان به عوامل گوناگونی وابسته است. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابعاد سوله
  • نوع متریال انتخابی برای ساخت سوله
  • طراحی سوله و قسمت‌های مختلف آن
  • مدیریت هزینه‌های حاشیه ای

[مطالعه بیشتر: نحوه محاسبه و بررسی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت ساخت سوله در مشهد ]

ابعاد سوله

یکی از این عوامل، که اتفاقا مهم ترین عامل نیز هست ابعاد مورد نظر خریدار است. ابعاد دهانه سوله، ارتفاع تاج سوله و طول سوله عوامل تایین کننده ابعاد و در نهایت تعیین کننده قیمت سوله است.

نوع متریال انتخابی برای ساخت سوله

 

 

عامل موثر بعدی در قیمت گذاری سوله‌ها نوع مصالح انتخابی خریدار برای ساخت سوله است. با توجه به نوسان قیمت فولاد، جزئی ترین تغییر نیز ممکن است باعث تغییر قابل توجهی در قیمت تمام شده سوله شود. همچنین تغییر قیمت فولاد بر روی لوازم و قطعات فرعی نیز تاثیرگذار است. در حوزه سوله سازی الزاما به کار بردن متریال گران قیمت نشانه کیفیت سوله سازی خراسان نیست بلکه ظرافت و استفاده بهینه از متریال تعیین کننده کیفیت سوله‌ها است. به عنوان مثال، همانطور که در مقاله معرفی سوله خرپایی گفته شد، پایه و اساس سوله‌های خرپایی یا همان سبک استفاده بهینه از متریال است، به طوری که این مدل استفاده منجر به تولید سازه‌هایی با قیمت مناسب تر و استقامت بسیار بالاتر و کارایی بسیار گسترده تر نسبت به انواع دیگر سوله شده است.

طراحی سوله و قسمت‌های مختلف آن

همانطور که گفته شد شرکت‌های سوله سازی خراسان با تغییر متریال می‌توانند در قیمت تمام شده ساخت سوله تغییر ایجاد کنند اما تغییر متریال تنها راه کم و زیاد شدن قیمت سوله نیست، بلکه می‌توان با تغییر شیب سقف و حذف برخی قسمت‌های اضافی از سازه قیمت سوله را کاهش داد. و بالطبع اضافه کردن بخش‌های اضافی به طراحی اولیه، باعث افزایش قیمت تمام شده سوله خواهد شد.

مدیریت هزینه‌های حاشیه ای

قیمت سوله سازی خراسان تنها محدود به هزینه متریال و طراحی نمی‌شود و باید دقت داشت که بخشی از هزینه‌ها تحت عنوان هزینه سربار شناخته می‌شوند. هزینه‌های سربار شامل هزینه حمل و نقل مواد و لوازم مورد نیاز، هزینه نیروی کار و موارد این چنینی است، که انباشت این هزینه‌ها در انتها مبلغی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد، لزا شرکت سوله سازی می‌بایست با مدیریت این هزینه‌ها از هزینه کرد اضافی جلوگیری به عمل آورد. به عنوان مثال می‌توان مصالح مورد نیاز را از فواصل نزدیک فراهم نمود و از کارگران بومی برای ساخت سوله استفاده کرد تا هزینه‌های حمل و نقل به حداقل میزان خود برسد.

سخن آخر

سوله سازی صنعتی نو و پر کاربرد است و همواره با فعالیت و نظر کارشناسی مهندسان دچار تغییراتی در جهت بهینه سازی این صنعت می‌شود. با وجود تغییرات گسترده در ساخت سوله، شرکت‌های سوله سازی همچنان از روش سنتی برای ساخت سوله استفاده می‌کنند. شرکت سوله ساز توس با به کارگیری مهندسین متخصص و زبده اقدام به سوله سازی خراسان با جدید ترین متد‌های روز دنیا کرده است. شما همواره می‌توانید از بخش تماس با ما از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه در زمینه ساخت سوله بهره‌مند شوید.

اخبار و مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.