سوله سازی مشهد

سوله سازی مشهد

سوله سازی مشهد

شرکت سوله ساز توس فعال در زمینه ساخت سازه فولادی و سوله سازی در مشهد بر پایه تیرورق است. تخصص اصلی این شرکت طراحی و ساخت تیرورق های 12 متری به صورت یکپارچه و بدون هیچگونه وصله می باشد. مهمترین هدف این شرکت کاهش هزینه های ساخت اسکلت فلزی مشتریان خود می باشد. به منظور کسب اطلاع بیشتر درباره هزینه های این خدمت و مشاوره رایگان با مهندسین این مجموعه می توانید، اینجا کلیک کنید.

در این نوشتار به بررسی انواع روش های سوله سازی در مشهد که عبارتند از: سوله های خرپایی، سوله های تیرورقی و سوله های UBM، متود های پیاده سازی و مونتاژ این سازه ها و معایب و مزایای این روش ها نسبت به یکدیگر و نحوه طراحی آن ها و روش های سوله در مشهد، می پردازیم.

مقدمه

سوله (Shed) سازه ای است با اسکلت فلزی، بسیار مستحکم، مثلثی شکل با سقف هلالی و شیب دار با تمرکز به ایجاد محیطی بدون ستون میانی با دهانه بزرگ بر اساس محاسبات فنی مهندسی خاص طراحی و ساخته می شود. سوله ها برحسب نوع کاربرد، ابعاد متفاوت دارند مثلا کارخانه ها، انبارها، آشیانه هواپیما و سالن ورزشی، این سازه به دلیل برخورداری از ساختار هندسی امروزه از جذاب ترین و زیبا ترین سازه های عمرانی محسوب می شود و همچنین یک از پرکاربرد ترین سازه های پیش ساخته در سراسر جهان می باشد.

انواع روش های سوله سازی مشهد

در ادامه به انواع روش های سوله سازی در مشهد خواهیم پرداخت.

سوله های خرپایی

یکی از انواع سوله های موجود، سوله سبک یا خرپایی می باشد. سوله ساز ها این نوع سوله را از قوطی پروفیل می سازند شکل نهایی آن مثلثی شکل و شبیه خرپا است. سقف این سوله ها بصورت قوسی و هشتی می باشد. به این سوله ها سوله ارزان نیز می گویند که به دلیل کاربرد کمتر متریال فلزی تولید آن ارزان می شود.

سوله سازی مشهد-

مزایای سوله سازی بصورت خرپایی

به دلیل استفاده از پروفیل وزن این سوله نسبت به سوله های دیگر بسیار سبک تر و همچنین از نظر اقتصادی بسیار باصرفه است. این روش سوله سازی مشهد بدلیل اینکه 30 درصد فولاد کمتری در ساخت آن نسبت انواع دیگر استفاده می شود سرعت نصب و مونتاژ بالایی دارند زمانی که کارفرما قصد دارد در آینده مکان سوله را جابجا و در مکانی دیگر مستقر شود این نوع سوله بسیار کارایی دارد چون بدلیل سبک بودن سازه نیازی به حفاری، آرماتوربندی و پی ندارد. در ساخت این سوله محدودیتی در ساخت دهانه و ارتفا آن ها وجود ندارد و می توان سوله با دهانه بیش از 100 متر ساخت از این رو در بین سوله ساز ها بسیار محبوب می باشد.

از مزایای دیگر این سازه می توان به امکان نصب بدون محدودیت انواع جرثقیل سقفی با تناژ بالا اشاره کرد که برای انتقال و جابجایی وسایل سنگین مانند کانتینرها در سوله انبارها، جابجایی قطعات به شکل کنترل شده در خطوط تولید و بارگیری و تخلیه بارهای سنگین از کامیون ها کاربرد دارد.

معایب سوله سازی به روش خرپایی

این نوع سوله سازی در مشهد در واقع بهبود یافته و اصلاح شده روش های دیگر می باشد لذا تمامی ایراد های آن رفع شده و این روش ابداع شده است و در واقع  عیب و نقیصه ای برجسته برای این روش وجود ندارد و تنها دارای مزایای بسیاری است که پیشتر به بررسی آن ها پرداخیتم.

کاربرد سوله سازی خرپایی

یکی از مهمترین عوامل استفاده از این نوع سوله انسجام و استحکام آن در شرایط نامساعد جوی و محیطی می باشد و این مزید بر علت شده که سوله سازان و صنعتگران استفاده از آن را در الویت قرار دهند. در زیر لیستی از کاربرد های سوله سازی در مشهد به روش خرپایی را اشاره میکنیم

 • ساخت سالن های مورد نیاز برای کارخانه ها و کارگاه های صنعتی.
 • ساخت برج های بلند و دکل ها انتقال برق.
 • ساخت سالن های مسطح برای نمایشگاه ها و تالارها.
 • ساخت سازه های فلزی عظیم و پل های بزرگ.
 • ساخت سالن های مجموعه های ورزشی و استخرها.
 • ساخت انبار ها، دامداری ها و مرغداری ها.
 • ساخت سازه های شهربازی.

سوله سازی با تیرورق

همانطور که از عنوان آن بر می آید این سازه ها از تیرورق هایی از جنس فولاد خام و قطعات فلزی زیادی ساخته می شوند به همین دلیل جزو سازه های سنگین به شمار می آیند. از این رو امکان اعمال تغییرات بر روی شکل ظاهری آن بسیار محدود می باشد. در این روش سوله سازی در مشهد ورق های فولادی توسط ماشین آلات مخصوص فرم می گیرند و توسط پیج و مهره مونتاژ می شوند. ساخت این سازه ها بدلیل استفاده از حجم بالای فولاد هزینه بالایی را متحمل کار فرما می کند از این رو آن ها ترجیح می دهند از روش های دیگر سوله سازی استفاده کنند.

سوله سازی مشهد

مزایای سوله سازی مشهد به سبک تیرورقی

سوله های سنگین یا تیرورقی به لحاظ استحکام، مقاومت، پایداری و عمر سازه عملکرد مناسبی دارند همچنین بدلیل بکارگیری قطعات فلزی فراوان ارزش افزوده ملک بالا می رود. در سوله سازی تیرورقی قاب های سازه در فاصله های تقریبا 6 متری از هم قرار می گیرند و فوندانسیون توسط کلاف ها به هم متصل می شوند و همچنین از ستون ها و تیر های زیادی استفاده می شود. این ویژگی ها در طراحی سازه و همچینی خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالای فولاد باعث می شود. مقاومت در برابر زلزله، ضربه و انفجار بسیار بالا برود. به همین دلیل استفاده از آن در ساخت ساختمان های مرتفع، سوله ها با دهانه بزرگ و کارخانجات صنعتی بسیار کاربردی باشد. در این نوع سوله نیز امکان نصب جرثقیل سقفی نیز وجود دارد پوشش سقف سازه های تیرورقی از ورق های گالوانیزه می باشد.

معایب سوله سازی به سبک تیروروقی

همانطور که می دانید هر نوع سوله فلزی با توجه به شرایط ساخت مزایا و نقایصی نیز دارد که در بالا برجسته ترین مزایای سازه تیرورقی را توضیح دادیم. اما این نوع روش سوله سازی در مشهد نیز دارای معایبی می باشد. به دلیل اینکه در ساخت این سوله ها از قطعات فولادی بسیاری استفاده می شود، وزن نهایی سازه سنگین می باشد، امکان جابجابی سازه وجود ندارد و پروسه پیاده سازی و اجرا کمی به طول می انجامد در نهایت هزینه های تولید بالا می رود و همچنین فولاد در برابر حرارت بالا رفتار خوبی از خود نشان نمی دهد و اگر حرارت از یک حدی بالاتر برود امکان دارد تعادل سازه دچار اختلال شود، بعلاوه فرسودگی و زنگ زدگی فولاد و قطعات فلزی در برابر عوامل خارجی بسیار زیاد است.

کاربرد ها سوله های سنگین

 • جهت ساخت سوله های بزرگ برای صنایع پتروشیمی، نفت و گاز.
 • ساخت سالن های بزرگ کارخانجات تولیدی بزرگ.
 • ساخت انبار ها صنعتی بزرگ.
 • ساخت آسمان خراش ها.

سوله های یو بی ام (UBM)

سوله UBM  که به سوله آمریکایی نیز معروف است توسط شرکت آمریکایی MIC ابداع و معرفی شده است. در این نوع روش سوله سازی در مشهد، سوله ها بدون اسکت ساخته می شوند، پیاده سازی این نوع سوله سریع،  طراحی آن آسان و هزینه تولید پایین می باشد. در ساخت این نوع سوله از دستگاه سیمر جهت اتصال ورق های گالوانیزه استفاده می شود. سقف این نوع سازه  به شکلU  انگلیسی و قوسی شکل می باشد.

سوله سازی مشهد

مزایای سوله سازی به سبک UBM

سوله سازی مشهد به این روش بسیار سریع و زمان پیاده سازی و ساخت سازه بسیار پایین می باشد و همین باعث می شود از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد. سوله UBM در برابر زمین لرزه، حریق و فشارهای ناشی از طوفان، بسیار مقاوم بوده است و به دلیل استفاده از ورق های گالوانیزه عایق بسیار خوبی در برابر حرارت می باشد. همچنین از جمله محاسن برجسته این سوله می توان به انعطاف پذیری بالا و قابلیت دستکاری در طراحی ابعاد آن و سازگاری بالا با محیط زیست و مقاومت بالا در برابر فرسایش و زنگ زدگی اشاره کرد.

معایب سوله سازی به سبک UBM

علاوه بر داشتن مزیت های کاربردی که به چندی از آن ها اشاره کردیم این نوع سوله ها به عنوان یک سازه صنعتی نقایصی نیز دارند که در ادامه به به تشریح آن ها می پردازیم:

در این نوع سوله برخلاف دو نوع دیگر در ساخت دهانه محدودیت وجود دارد و ساخت سازه با دهانه بیش از 25 متر امکان پذیر نیست، امکان جداسازی اتصالات و قطعات این نوع سوله ها و مونتاژ آن ها در مکان دیگر میسر نیست چون قطعات توسط دستگاه UBM به هم دوخته شده اند بعلاوه نقصی که خیلی به چشم می آید عدم امکان اتصال جرثقیل سقفی برخلاف دو نوع دیگر است و در کنار تمامی این موارد می توان به مقاومت پایین در برابر برف و باران اشاره کرد و درنهایت درکنار هزینه پایین تولید بعنوان مزیت که ذکر شد باید این نکته را بیان مدنظر داشت که قطعات این روش سوله سازی مشهد بصورت مستمر نیاز به تعمیر و تعویض دارند.

کاربردهای سوله های UBM

 • جهت ساخت سوله های قوسی کشاورزی (سوله مرغداری-گاوداری).
 • جهت ساخت سیلوهای غلات.
 • ساخت انبار مهمات، کمپ های نظامی،بیمارستان های صحرایی.
 • ساخت سوله های قوسی شکل برای پارک های مسقف آبی.
 • ساخت سالن های مسابرفری فرودگاه ها و ایستگاه های قطار.
 • ساخت پارکینگ های مسقف ، جایگاه های توزیع سوخت.

کلام آخر

در این نوشتار سعی بر این داشتیم انواع روش های سوله سازی در مشهد، نحوه ساخت، مزایا و معایب آن ها نسبت به یکدیگر را بیان کنیم تا درنهایت برای کارفرمایان و صنعتگرانی که قصد سوله سازی برای صنایع خود را دارند نوع مناسب برای کسب و کارشان را معرفی کرده باشیم امید مطالب بیان مفید واقع شده باشد.

اخبار و مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.