سوله مشهد

سوله مشهد

سوله مشهد

شرکت سوله ساز توس دارای بیش از 30 سال سابقه فعالیت در زمینه ساخت سازه های فولادی و سوله در مشهد (به شیوه پیج و مهره) بر پایه تیرورق است. تخصص اصلی این شرکت طراحی و ساخت تیرورق های 12 متری به صورت یکپارچه و  بدون هیچگونه وصله می باشد. مهمترین هدف این شرکت پر کردن خلاء ساخت سوله و اسکلت فلزی برپایه تیر ورق است تا از این طریق بتوان هزینه ساخت اسکلت سازه های فولادی مشتریان خود را کاهش دهد. برای کسب اطلاع بیشتر در ارتباط با هزینه های این خدمت و مشاوره رایگان با مهندسین این مجموعه می توانید، اینجا کلیک کنید.

در ادامه به پیشینه تاریخی، روش های مونتاژ، مزایا، انواع، کاربردها و در مزیت های سوله مشهد نسبت به سایر سازه های فولادی خواهیم پرداخت.

سوله چیست؟

سوله (Shed) سازه ای است مثلثی شکل، فلزی، بسیار مستحکم، دارای فضای بسیار زیاد با سقفی شیب دار که بدون ستون میانی بر مبنای محاسبات فنی خاصی طراحی و ساخته می شود. هم اکنون سوله مشهد پرکاربردترین ساختمان های پیش ساخته فولادی در سراسر جهان هستند.

پیشینه تاریخی سوله

با بررسی اسناد و شواهد تاریخی به این مساله برخوردیم که سوله اولین بار در سده پانزدهم میلادی در بریتانیا مردم برای انبار کردن مواد مختلف مانند غلات و محصولات کشاورزی یا طویله برای دام و طیور از آن استفاده می کردند، سوله سازی اولین بار در ایران از حدود سال 1330 شمسی آغاز شد و آن مبدایی بود در جهت توسعه و گسترش ساخت و ساز بناهای امروزی با کاربردهای متنوع خدماتی، صنعتی و تولیدی. ابتدا در ساخت سوله مشهد و اسکلت فلزی از چدن استفاده می شد اما بعد ها به دلیل ترد و شکننده بودن چدن جای خود را به آهن چکش خوار داد تا به امروز که فولاد به سبب سبک بودن، خاصیت ارتجاعی، فرم پذیری بالا و اشغال کمتر فضا عنصر اصلی اسکلت سوله می باشد.

انواع روش های مونتاژ سوله مشهد

در ادامه به بررسی مهمترین روش های مونتاژ سوله خواهیم پرداخت؛

روش جوشکاری

قطعات فلزی و اتصالات طی فرآیند جوشکاری به هم متصل شده و سازه را تشکیل می دهند. این روش نیازمند نیروی انسانی متحصص در امور جوشکاری می باشد.

روش پیچ و مهره ای

در این روش اتصالات و الحاقات بوسیله پیچ و مهره به هم متصل شده و اسکلت فلزی سوله مشهد را تشکیل می دهند. به دلیل مشکلات ناشی از جوشکاری در برخی موارد پروسه جوشکاری به کارخانه منتقل شد و سرهم کردن اسکلت فقط به وسیله پیچ و مهره صورت می گیرد، امروزه به دلیل مزایا این روش و کاربرد بالای آن شاهد استفاده روزافزون از آن در ساختمان های مسکونی، بناهای تجاری و اداری می باشیم.

مزایای سوله سازی به روش پیچ و مهره نسبت به روش جوشکاری

 از جمله مزایای روش پیچ مهره ای نسبت به روش جوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه اقتصادی بالا
 • سرعت نصب و پیاده سازی بالا
 • امکان باز کردن قطعات و مونتاژ دوباره
 • کیفیت ساخت بالا
 • ایمنی و ثبات بالاتر سازه
 • مقاومت بالا در برابر آتش سوزی

انواع سوله

در ادامه به بررسی مهمترین انواع سوله خواهیم پرداخت؛ 

سوله های سنگین یا تیرورقی

همان طور که از نام آن پیداست این سازه ها متشکل از تیرورق هایی از جنس فولاد هستند. می توان سوله های تیر ورقی را قدیمی ترین نوع آن دانست، سقف این سازه ها بصورت هشتی است، از معایب این نوع می توان به این نکته اشاره کرد که امکان ساخت سازه با دهانه بیش از 45 متر وجود ندارد، در ساخت این نوع سوله مشهد از قطعات فلزی زیادی استفاده می شود از این رو وزن سازه نسبت به سایر سازه های مشابه بیشتر است به همین دلیل به آن سوله سنگین می گویند و همچنین هزینه تولید آن نیز بیشتر است. در نتیجه امروزه بیشر کارفرمایان ترجیح می دهند از انواع دیگر استفاده کنند.

سوله مشهد سبک یا خرپایی

این سوله ها به سازه های ارزان قیمت نیز معروف هستند. ارزان بودن دلیل بر بی کیفیت بودن نیست بلکه به دلیل اینکه از قطعات کمتری در ساخت آن ها استفاده می شود، قیمت نهایی محصول نیز بهای پایین تری دارد، سقف این سازه ها بصورت قوسی و هشتی می باشد، همچنین به دلیل سبک بودن سازه می توان از پروفیل نیز استفاده کرد خود این مزید بر علت سبک تر شدن وزن سازه می شود. این سازه تنها نوع سوله مشهد است که جداسازی قطعات و انتقال آن به مکان دیگر امکان پذیر است. یکی از مزایای این محصول آن است که با هر ابعاد و هر اندازه ای که بخواهیم دهانه سازه قابل طراحی است.

سوله های یو بی ام (UBM)

در ساخت این سازه ها از ورق گالوانیزه استفاده می شود. این سازه ها نسب به انواع دیگر عایق حرارتی بهتری هستند و هزینه تولید آن نیز نسبت به انواع دیگر بسیار پاین تر می باشد. اما این سوله ها در برابر برف و باران مقاومت کمتری دارند و بصورت مستمر نیاز به تعمیر و تعویض قطعات دارند. نقص آن مانند سوله تیروروقی محدودیت در ساخت دهانه است.

مزایای سوله مشهد نسب به سایر سازه ها

امروزه سوله ها بعنوان یک سازه فلزی پرکابرد شناخته می شوند، از جمله مزایا فراوان این سازه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقاومت و استحکام بالاتر در برابر فشار های طوفان، زمین لرزه و سیل نسبت به سازهای بتنی و سایر.
 2. وزن آن نسبت به سازه های بتنی در فوندانسیون و اسکلت سازه کمتر می باشد و این وزن کمتر خود باعت کاهش هزینه ها می شود.
 3. سرعت نصب و پیاده سازی آن نسبت به سایر سازه ها بسیار سریعتر می باشد.
 4. سوله مشهد و سازه های فلزی نسبت به سازه های بتنی در ساختمان با ابعاد یکسان فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند.
 5. آن ها هر زمان که احتیاج باشد قابلیت جداسازی قطعات و اتصالات و مونتاژ مجدد آن در مکانی دیگر را دارند همچنین تقریبا تمامی قطعات به کار رفته در ساخت سوله قابلیت بازیافت را دارند.

کاربردهای سوله

مزایای فراوان این سازه که پیشتر به بررسی آن ها پرداختیم باعث می شود که آن امروزه یک سازه بسیار با اهمیت و پرکاربرد در صنعت و بخش های مختلف باشد که در زندگی روزمره شاهد بسیاری از آن ها هستیم. از جمله کاربرد ها متنوع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد در احداث بستر مقاطع تولیدی:

امروزه از سوله مشهد برای ساخت سالن های تولیدی کارگاه ها، کارخانجات، انبارهای صنعتی و همچنین ساخت سازه های بزرگ برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می شود.

کاربرد در کشاورزی:

در صنعت کشاورزی در ساخت گاوداری، مرغداری، انبار های نگهداری مواد غذایی مانند غلات، سردخانه ها و گلخانه ها از سوله ها استفاده می کنند.

کاربرد در مراکز فرهنگی، ورزشی و تجاری:

در زندگی امروز مکان هایی  وجود که هر روز با آن ها سرکار و داریم مانند مراکز خرید، فروشگاه ها، جایگاه های سوخت، پارکینگ ها، مجموعه های ورزشی، استخرها، سالن های آمفی تئاتر، سینماها و نمایشگاه ها که در ساخت همگی آن ها از  سوله مشهد استفاده می شود.

کاربرد در مراکز مهم حمل ونقل و مراکز نظامی:

مراکز مهم حمل نقل مانند فرودگاه ها، سالن های مسافربری در ایستگاه های راه آهن و ترمینال ها و مراکز حساس نظامی مانند انبار مهمات، پادگان ها، آشیانه جنگنده ها، تانک و سایر ادوات نظامی همگی نمونه هایی بارز از این سازه فلزی می باشند.

در پایان امیدواریم این مطلب که توسط دپارتمان سئو سایت اتود تهیه شده است، مفید واقع شده باشد.

اخبار و مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.