تیر ورق مشهد

شرکت سوله ساز توس با بیش از 30 سال سابقه در امر تولید سازه های فولادی مشهد و بهره گیری از مهندسین متخصص و تجهیزات پیشرفته تولید تیر ورق مشهد آماده خدمت رسانی به همه متقاضیان این محصول می باشد. تخصص این شرکت ساخت تیر ورق 12 متری یکپارچه بدون وصله مطابق با اصول و استانداردها بین المللی است که علاوه بر بهره جستن از مقاومت بالا، به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد. لازم به ذکر است که قیمت تیر ورق در مشهد تابعی از قیمت ورق های فولادی می باشد. برای مشاوره و  اطلاع از قیمت تیرورق در مشهد می توانید با کارشناسان فروش مجموعه سوله ساز تماس حاصل فرمایید.

تیر ورق مشهد| شرکت سوله ساز توس

تیر ورق مشهد چیست

تیرورق یا تیر ستون Plate Girder نسل جدید تیرآهن های فولادی است، که با ورق های سیاه فولادی و عملیات جوشکاری تولید می شوند و دارای مقاومت کششی و خمشی بسیار بالایی نسبت به سایر مقاطع فولادی مانند تیرآهن و ناودانی هستند. این محصول دارای از دو ورق در کناره (بال Flange) و یک ورق در وسط (جان Web Plate) تشکیل می شود. مهمترین تفاوت تیر ورق در مشهد با تیرآهن های معمولی در شیوه تولید آن است که برخلاف آنها که به شیوه ریختگی و به صورت کاملا یکپارچه تولید می شدند در این شیوه با استفاده از جوش ورق فولادی ساخته خواهند شد.

این محصول برای اولین بار در سال 1950 با توجه به توسعه چشمگیر صنعت جوشکاری مورد استفاده قرار گرفت. به دلیل انعطاف پذیری بالای تیر ورق مشهد از آن ها در ساخت مقاطعی دایره ای، بیضی و یا مربعی استفاده می شود که می توان سازه های خلاقانه و زیبایی را ساخت. امروزه توسعه کارگاه های کاملا اتوماتیک در سال های اخیر هزینه های ساخت تیر ورق را تا حد قابل توجهی کاهش داده است. چرا که خرپاها هنوز باید به صورت دستی ساخته شوند، و در نتیجه هزینه های بالای ساخت دارند. علاوه بر این زیبایی بصری تیر ورق ها نسبت به خرپاها لذت بخش تر است و به مراتب از حمل و نقل و نصب آسان تری نسبت به آنها دارند.

تیر ورق | سوله ساز توس

فرآیند تولید تیر ورق مشهد

فرآیند تیر ورق مشهد به این صورت است که ابتدا ورق های فولادی با ضخامت بالا را اندازه زده و سپس با دو روش برش سرد ورق (گیوتین) و برش گرم ورق (برش CNC) به شکل صورت تسمه در می آورند. سپس با توجه به نوع طراحی با استفاده از دستگاه های جوشکاری CO2  و جوش زیرپودری، ورق های بریده شده را به تیرآهن تبدیل می کنند. لازم به ذکر است که در این مرحله عمدتا از جوشکاری زیر پودری استفاده می شود چرا که هم میزان خطاهای انسانی کاهش پیدا کرده و هم جوش از قدرت نفوذ بالاتری برخوردار است.

به طور کلی می توان مراحل تولید تیر ورق مشهد را در هشت مرحله زیر خلاصه کرد؛

 1. برشکاری (برش CNC یا گیوتین).
 2. انجام جوش درزهای بر روی شاسی و بازرسی جوش درزها.
 3. مونتاژ بال و جان و خال جوش کردن آن در درون قاب.
 4. انجام جوش سنگین بر روی قطعه به دو صورت جوش CO2 جوش زیرپودری.
 5. تاب‌گیری.
 6. جوش ثانویه؛ تکمیل جوش هسته ستون و یا تیر ورق مشهد .
 7. جوشکاری ملحقات ستون مانند دستک ها.
 8. انجام عملیات افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی.

راه های حفظ سلامت تیر ورق ها

به منظور جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی تیر ورق ها در برابر رطوبت (باعث کاهش مقاومت مکانیکی قطعه می‌شود) تدابیری لحاظ شده است که عبارتند از؛

رنگ آمیزی

ابتدا با استفاده از برس فلزی یا سند بلاست، سطح قطعه را از هرگونه رطوبت و آلاینده یا اکسید پاک می کنند. سپس تمام قسمت های تیر ورق مشهد به جز قسمت‌هایی که در بتن قرار می‌گیرند، با رنگ ها ضد زنگ (غالبا آبی) رنگ می شود.

پوشش‌ های فلزی

برای محافظت از تیر ورق در سازه های حساس مانند پل، معمولا از پوشش‌های فلزی استفاده می شود. در این روش عموما از دو فلز روی و آلومینیوم صورت مذاب یا گالوانیزه گرم یا به صورت پاشش استفاده می کنند.

تیر ورق در مشهد

مزایای تیر ورق مشهد

از مهمترین مزیت های استفاده از تیر ورق مشهد نسب به تیرآهن  و سازه‌ های خرپایی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • از لحاظ زیبایی تیر ورق ها نسبت به خرپاها لذت بخش ترند.
 • به دلیل استفاده از پیچ و مهره برای اتصالات تیر ورقها، هم از نصب راحت تری برخوردار هستند و سرعت انجام کار بسیار افزایش پیدا می کند.
 • هزینه تولید اسکلت ساختمان در این روش بسیار کاهش پیدا می کند.
 • استفاده از جوش و پیچ و مهره امکان جابه جایی سازه را تسهیل نموده است.
 • به دلیل انعطاف پذیری بالای این محصول، دست طراحان سازه ها باز را می گذارد.
 • نسبت به سایر مقاطع فولادی از استحکام و صلبیت بالاتری برخوردار هستند.

در پایان امیدواریم که این مطلب که توسط تیم تولید محتوا مشهد آماده شده است، توانسته باشد اطلاعات مفیدی را درباره تیر ورق و کاربرد آن در اختیارتان گذاشته باشد.