اسکلت پیچ و مهره

اسکلت پیچ و مهره ای | سوله در مشهد

اسکلت پیچ و مهره

امروزه استفاده از اسکلت پیچ و مهره‌ ای در ساختمان سازی بسیار پر طرفدار شده است. این در حالی است که در رسته ساختمان‌های فلزی اسکلت پیچ و مهره‌ ای تنها یکی از مدل‌ها است. مدل جوشی و میخ پرچی انواع دیگر هستند که در ساختمان سازی از آن‌ها نیز می‌توان استفاده نمود. استفاده بیشتر از سازه‌هایی که در ساختار آن‌ها از پیج و مهره استفاده می‌شود مزایایی دارد که آن‌ها را از انواع دیگر متمایز می‌کند. درک این تمایز نیازمند شناخت سازه و اجزای آن است لذا در این مقاله از سوله ساز از خصوصیات این نوع اسکلت و ویژگی‌های سازه‌ای آن و همچنین از مزایای استفاده از این نوع اسکلت آگاه خواهید شد.

مجموعه سوله ساز توس مجری ساخت و سازه فولادی و سوله در مشهد است که با تکیه بر دانش به روز کارشناسان و مهندسین خود تبدیل به یکی از برترین سازندگان سوله در ایران شده است. شما می‌توانید برای سفارش و ساخت انواع سوله با بهترین قیمت با ما در تماس باشید.

مقدمه

در صنعت ساختمان سازی دو نوع اسکلت ساختمانی به کار گرفته می‌شود. نوع اول فلزی و نوع دوم بتنی است. اسکلت‌های فلزی خود انواعی دارند که هر یک بر اساس قواعد مشخصی ساخته می‌شوند به عنوان مثال اسکلت‌های جوشی که یکی از رایج‌ترین نوع اتصال در ساختمان سازی است به روش جوشکاری انجام می‌شود و یا اسکلت‌های میخ پرچی باعث می‌شوند که قطعات مختلف توسط سوراخ‌های مخصوص میخ پرچ به یکدیگر متصل شوند. لازم است بدانید که محل اتصالات میخ پیچی و پیچ و مهره‌ای بر یک اساس انتخاب می‌شود اما اندازه سوراخ‌ها و نوع اتصال متفاوت است چرا که اتصال میخ پرچی باعث اتصال دائمی می‌شود اما این در حالی است که اتصالات پیچ و مهره‌ای دائمی نیست.

معرفی اسکلت پیچ و مهره ای

سوله سازی با پیچ و مهره | سوله سبک

همانطور که احتمالا تا به این‌جا متوجه شده‌اید اسکلت پیچ و مهره‌ ای اسکلتی فلزی است که قطعات این اسکلت، با محاسبات ویژه توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شود. این سازه‌ها به دلیل عدم نیاز به جوشکاری بسیار مورد توجه هستند.

موارد استفاده

استفاده از اسکلت پیچ و مهره ای در گذشته‌ای نه چندان دور تنها در ساخت سوله، مجتمع‌های گاز و نفت و یا مجتمع‌های صنعتی استفاده می‌شد اما امروزه ما شاهد استفاده فراگیر از این متد هستیم به نحوی که در حال حاضر در ساخت ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی نیز از این روش استفاده می‌شود.

مزایای اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

پیاده سازی اسکلت پیچ و مهره ای مزایایی دارد که این مزایا در روش‌های دیگر قابل دسترس نیست لذا همین مزایا است که سازندگان را بر آن داشت تا اولویت انتخاب نوع اسکلت فلزی خود را بر این نوع بگذارند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • اجرا و نصب کم هزینه
  • امکان باز کردن مجدد سازه
  • امکان استفاده مجدد از قطعات سازه
  • امکان استفاده از افراد بدون مهارت خاص برای سر هم نمودن قطعات سازه
  • نصب و اجرای بدون سر و صدا
  • نصب و سرعت منتاژ بالا

اجرا و نصب کم هزینه

انواع سوله در مشهد | سوله سازی تخصصی

هزینه ساخت اسکلت پیچ و مهره‌ ای به دلیل آزاد بودن دست طراح در طراحی یک سازه سبک با تعداد قطعات کمتر کم هزینه‌تر خواهد بود چرا که هزینه خرید آهن آلات و پروفیل‌های فولادی به طور مستقیم تحت تاثیر وزن سازه طراحی شده است. البته به هیچ عنوان کارفرمایان نباید فشار غیر منطقی به  طراحان وارد آرند تا هزینه ساخت سازه کمتر شود. طراحی سازه کاری بسیار اصولی و حرفه‌ای است که اگر بر اساس قاعده‌ای مشخص انجام نشود کل هزینه‌های انجام شده تا پایان پروژه به خطر خواهد افتاد و همچنین خطرات جانبی زیادی در پی خواهد داشت.

امکان باز کردن مجدد سازه

سازه‌هایی که توسط پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند و تحت عنوان اسکلت پیچ و مهره ای شناخته می‌شوند را می‌توان به راحتی باز نمود، این به معنای کیفیت کم سازه های پیچ و مهره ای نیست بلکه به این دلیل است که، ماهیت پیچ و مهره قابلیت باز و بسته شدن دارد.

امکان استفاده مجدد از قطعات سازه

قطعات سازه‌ای که از یکدیگر جدا شده‌اند را می‌توان در محلی دیگر سر هم کرد و سازه‌ای جدید تاسیس نمود این قابلیت برای ساخت سازه‌های موقت – به عنوان مثال نمایشگاه‌های موقتی و یا پل‌ها – بسیار کارا است و در واقع می‌توان گفت بهترین انتخاب ممکن است.

کیفیت ساخت

استقامت سوله پیچ و مهره ای | سوله سازی ارزان در مشهد

کیفیت ساخت اسکلت پیچ و مهره‌ ای بسیار بالاتر از کیفیت ساخت اسکلت‌های جوشی است. این در صورتی است که کارشناسان معتقدند کیفیت اسکلت پیچ و مهره ای با سازه‌های جوشی قابل مقایسه نیستند.

ایمنی سازه پیچ  مهره ای

گاه قابلیت امکان باز و بسته کردن اسکلت پیچ و مهره‌ ای در ذهن مخاطب عدم ایمنی کافی این سازه را تداعی می‌کند، این درحالی است که هم از لحاظ تئوری و هم از لحاظ عملی ایمنی این سازه‌ها ثابت شده است و البته کیفیت و ایمنی بیشتری در برابر زلزله و نیروهای جانبی از خود نشان می‌دهند.

نکات مهم هنگام ساخت اسکلت پیچ و مهره ای

هنگام ساخت اسکلت پیچ و مهره‌ ای حتما به محل پیچ و مهره‌ها دقت داشته باشید علاوه بر اینکه به لحاظ فیزیکی محل پیچ و مهره بسیار حائز اهمیت است، به لحاظ شیمیایی نیز باید به این نقاط توجه داشته باشید تا از خورندگی جلوگیری نمایید. استفاده از آلیاژهای مقاوم یکی از بهترین روش‌ها جهت جلوگیری از این اتفاق است.

سخن آخر

هنگام اقدام به ساخت و ساز باید حتما به شناخت تمامی ابعاد کار پرداخته شود، لذا باید از ریزترین قسمت‌ها تا عظیم‌ترین قسمت‌ها را بشناسید و روش‌های بهینه سازی در هر قسمت را فرا بگیرید تا بتوانید سازه‌ای با کیفیت و عمر بیشتر بسازید. در این راستا در این مقاله با اسکلت پیچ و مهره‌ ای آشنا شدیم و همچنین برای آشنایی با انواع دیگر سازه‌ها برای ساخت سوله می‌توانید مقاله‌های مربط دیگر شرکت سوله ساز توس اعم از سوله سازی در خراسان  و مقالات دیگری که در قسمت اخبار مقالات قرار گرفته است را مطالعه نمایید.

اخبار و مقالات

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.